  • BZX884-C5V6,315
BZX884-C5V6,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-C5V6,315
HK JDW NO:
554-BZX884-C5V6,315
Datasheet:
BZX884-C5V6,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-C5V6,315 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 2V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 1μA.
BZX884-C5V6,315 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZX884-C5V6,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-C5V6,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-C5V6,315
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    BZX884C5V6
    1
  • Working Voltage
    5.6V
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Power Dissipation
    250mW