  • BZX84J-C24,115
BZX84J-C24,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-C24,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84J-C24,115
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZX84J-C24,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-C24,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 16.8V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX84J-C24,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-C24,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-C24,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-C24,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84JC24
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA