  • BZX84C62-G3-08
BZX84C62-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C62-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX84C62-G3-08
Datasheet:
BZX84C62-G3-08
Description:
ZENER DIODE 215Ohm ±5% 62V 50nA @ 43.4V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C62-G3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Impedance
    215Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 43.4V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    215Ohm
  • Reference Voltage
    62V
  • Zener Voltage
    62V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA
  • Voltage Tolerance
    5%