  • BZX84C5V1LT3G
BZX84C5V1LT3G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C5V1LT3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C5V1LT3G
Datasheet:
BZX84C5V1LT3G
Purchasing and Inquiry
BZX84C5V1LT3G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 2μA @ 2V.A voltage of 5.88% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 2μA is recommended.
BZX84C5V1LT3G Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 10mA
BZX84C5V1LT3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C5V1LT3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C5V1LT3G
    1
  • Working Voltage
    5.1V
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    10mA
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    5.1V
  • Max Power Dissipation
    225mW