  • BZX84C36W-7
BZX84C36W-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C36W-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C36W-7
Package:
SOT-323
Datasheet:
BZX84C36W-7
Description:
ZENER DIODE 6% 36V 200mW 3 Terminations ZENER SOT-323
Quantity:
In Stock : 5131
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C36W-7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    36V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    10mA
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm