  • BZX84C30-7-F
BZX84C30-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C30-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C30-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C30-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C30-7-F Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 21V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6.67%.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.Having a zener current of 2mA, it is highly flexible in terms of design.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).This device can function fully with a reverse peak voltage of 100nA.
BZX84C30-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 21V
100nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA
BZX84C30-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C30-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C30-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±7%
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    30V
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 21V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    10mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    6.67%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    7%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    2mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm