  • BZX84C2V4S-7-F
BZX84C2V4S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C2V4S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C2V4S-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BZX84C2V4S-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C2V4S-7-F Overview
This device supports a wide range of 8.33% reverse voltages.An impedance in electrical engineering is the opposition presented to alternating current by a circuit whose resistance and reactance are equal to zero.As for tolerances, this part has a ±6%.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 2.4V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 100Ohm ohm.Zener diode array should be noted that this electronic part is being supplied wZener diode arrayh 5mA test current at the moment.As far as voltage tolerance is concerned, this part has a 8% value.Zener diode array is capable of running wZener diode arrayh 2.4V voltage (Rated DC).Typically, this device uses a reverse leakage voltage of 50μA.Peak reverse current for this device is 50μA amps.
BZX84C2V4S-7-F Features
100Ohm ohm
±6% tolerance
5mA test current
8% voltage tolerance
a maximum reverse leakage voltage of 50μA
50μA amp
BZX84C2V4S-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C2V4S-7-F applications of zener diode arrays.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C2V4S-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±6%
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    2.4V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C2V4S
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    2 Independent
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    8.33%
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Voltage Tolerance
    8%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm