  • BZX84C20VLT116
BZX84C20VLT116
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C20VLT116
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BZX84C20VLT116
Datasheet:
BZX84C20VLT116
Purchasing and Inquiry
BZX84C20VLT116 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 14V.6% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 6%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
BZX84C20VLT116 Features
reverse leakage current of 100nA @ 14V
100nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84C20VLT116 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BZX84C20VLT116 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C20VLT116
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%