  • BZX84C16-HE3-08
BZX84C16-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C16-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX84C16-HE3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C16-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZX84C16-HE3-08 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 11.2V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.Reverse leakage currents can reach 50nA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.
BZX84C16-HE3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84C16-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C16-HE3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 11.2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%