  • BZX84C12VLT116
BZX84C12VLT116
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C12VLT116
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BZX84C12VLT116
Datasheet:
BZX84C12VLT116
Purchasing and Inquiry
BZX84C12VLT116 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.Voltage (Tol) 5.39% is the maximum possible.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V during operation.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
BZX84C12VLT116 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84C12VLT116 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BZX84C12VLT116 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C12VLT116
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5.42%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5.39%
  • Working Test Current
    5mA