  • BZX84B5V1-G3-08
BZX84B5V1-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B5V1-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX84B5V1-G3-08
Datasheet:
BZX84B5V1-G3-08
Description:
Diode Zener Single 5.1V 2% 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B5V1-G3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%