  • BZX84B30-7-F
BZX84B30-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B30-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84B30-7-F
Datasheet:
BZX84B30-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84B30-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 21V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84B30-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 21V
100nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX84B30-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84B30-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B30-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • HTS Code
  • Power Rating
    350mW
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84B30
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 21V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.4mm