  • BZX84-B13,215
BZX84-B13,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-B13,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-B13,215
Datasheet:
BZX84-B13,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-B13,215 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Zener (Nom) voltage is reduced to 13V during operation.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84-B13,215 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84-B13,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-B13,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-B13,215
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84B13
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW