  • BZX79C6V8-T50A
BZX79C6V8-T50A
advertisement
Manufacturer No:
BZX79C6V8-T50A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX79C6V8-T50A
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX79C6V8-T50A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX79C6V8-T50A
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    80g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    85pF
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZX79C6V8
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA