  • BZX79-C47,143
BZX79-C47,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C47,143
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C47,143
Datasheet:
BZX79-C47,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-C47,143 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 700mV is required.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-C47,143 Features
reverse leakage current of 50nA @ 700mV
50nA @ 700mV is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX79-C47,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C47,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C47,143
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C47
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    170Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 700mV
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    170Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    47V
  • Zener Voltage
    47V