  • BZX79-B11,143
BZX79-B11,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B11,143
HK JDW NO:
554-BZX79-B11,143
Datasheet:
BZX79-B11,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-B11,143 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX79-B11,143 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX79-B11,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B11,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B11,143
    6 Weeks
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79B11
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%