  • BZX384B5V6-HE3-18
BZX384B5V6-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B5V6-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZX384B5V6-HE3-18
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZX384B5V6-HE3-18
Purchasing and Inquiry
BZX384B5V6-HE3-18 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 2V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 1μA.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.
BZX384B5V6-HE3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384B5V6-HE3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B5V6-HE3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Weight
    4.309128mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%