  • BZV55C33
BZV55C33
advertisement
Manufacturer No:
BZV55C33
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-BZV55C33
Package:
DO-213AA (Glass)
Datasheet:
BZV55C33
Description:
±6% 33V 50nA @ 23.1V -65°C~175°C DO-213AA (Glass)
Step5Bar-code shipping tag
BZV55C33
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZV55C33 .
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-213AA (Glass)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-213AA
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±6%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Base Part Number
    BZV55C33
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 23.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Test Current
    2mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tolerance
    6%