  • BZV55-C36,115
BZV55-C36,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-C36,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-C36,115
Datasheet:
BZV55-C36,115
Purchasing and Inquiry
BZV55-C36,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 25.2V is required.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 36V during operation.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZV55-C36,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
BZV55-C36,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-C36,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-C36,115
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZV55C36
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    36V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%