  • BZV49-C11,115
BZV49-C11,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV49-C11,115
HK JDW NO:
554-BZV49-C11,115
Datasheet:
BZV49-C11,115
Purchasing and Inquiry
BZV49-C11,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 8V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.9mV/°C is reached when the temperature coefficient (Temp Coeff) reaches its maximum.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1V @ 50mA.
BZV49-C11,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZV49-C11,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV49-C11,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV49-C11,115
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    BZV49-C11
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Voltage Temp Coeff-Max
    9mV/°C