  • BZT52H-B5V6,115
BZT52H-B5V6,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-B5V6,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52H-B5V6,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-B5V6,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-B5V6,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 2V is required.Voltage (Tol) 1.96% is the maximum possible.There is a maximum reverse leakage current that reaches 2μA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZT52H-B5V6,115 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
BZT52H-B5V6,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-B5V6,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-B5V6,115
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    1.96%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    375mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm