  • BZT52H-B18,115
BZT52H-B18,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-B18,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52H-B18,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-B18,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-B18,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 12.6V.A voltage of 2.22% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52H-B18,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52H-B18,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-B18,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-B18,115
    Select All
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2.22%