  • BZT52C51S-13
BZT52C51S-13
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C51S-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C51S-13
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C51S-13
Purchasing and Inquiry
BZT52C51S-13 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 38V is required to supply this electrical device.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZT52C51S-13 Features
reverse leakage current of 100nA @ 38V
100nA @ 38V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZT52C51S-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C51S-13 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C51S-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±6%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C51
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 38V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    51V
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%