  • BZT52C51-7-F
BZT52C51-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C51-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C51-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C51-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C51-7-F Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 38V is required to supply this electrical device.A voltage of 5.88% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 100nA.Reverse test voltages of 38V are recommended for maximum functionality.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 100nA.
BZT52C51-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 38V
100nA @ 38V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
BZT52C51-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C51-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C51-7-F
    Select All
  • Height
    1.35mm
  • Length
    3.85mm
  • Width
    1.7mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±6%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    51V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZT52C51
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    51V
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 38V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Output Current
    50mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    51V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    38V