  • BZT52C47-13
BZT52C47-13
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C47-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C47-13
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C47-13
Description:
ZENER DIODE 100Ohm ±6% 47V 100nA @ 35V -65°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C47-13
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 35V
  • Output Current
    50mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    47V
  • Zener Voltage
    47V
  • Voltage Tol-Max
    6.382%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    47V
  • Max Power Dissipation
    410mW