  • BZT52C39S-7-F
BZT52C39S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C39S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C39S-7-F
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZT52C39S-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C39S-7-F Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 27.3V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5.13% is set.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.As it has a zener current of 2mA, it has a tremendous amount of design flexibility.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).This device requires a peak reverse voltage of 100nA to function fully.
BZT52C39S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 27.3V
100nA @ 27.3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA
BZT52C39S-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C39S-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C39S-7-F
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    39V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C39
  • Impedance
    130Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 27.3V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    39V
  • Zener Voltage
    39V
  • Voltage Tol-Max
    5.13%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    2mA
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm