  • BZT52C2V7-HE3-08
BZT52C2V7-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C2V7-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C2V7-HE3-08
Datasheet:
BZT52C2V7-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 75Ohm ±5% 2.7V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C2V7-HE3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    75Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    75Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    7.41%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    134mA