  • BZT52C15S-7-F
BZT52C15S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C15S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C15S-7-F
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZT52C15S-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C15S-7-F Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 10.5V is required to supply this electrical device.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.This device should function properly at a peak reverse voltage of 100nA.
BZT52C15S-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 10.5V
100nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA
BZT52C15S-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C15S-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C15S-7-F
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C15
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Forward Current
    10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    15V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Reverse Voltage
    10.5V
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.2mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm