  • BZT52C12TQ-7-F
BZT52C12TQ-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C12TQ-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C12TQ-7-F
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C12TQ-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C12TQ-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 8V.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52C12TQ-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
BZT52C12TQ-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C12TQ-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C12TQ-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5.4%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V