  • BZT52B68JS-TP
BZT52B68JS-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B68JS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-BZT52B68JS-TP
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZT52B68JS-TP
Description:
ZENER DIODE 200Ohm ±2% 100nA @ 51V -55°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B68JS-TP
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 51V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    68V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    68V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    2.5mA