  • BZT52B5V6-G3-08
BZT52B5V6-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B5V6-G3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B5V6-G3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52B5V6-G3-08
Description:
10Ohms ±2% 5.6V 100nA @ 1V -55°C~150°C 410mW SOD-123
Quantity:
In Stock : 15991
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B5V6-G3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Power - Max
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    10Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    59mA