  • BZT52B13-HE3-08
BZT52B13-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B13-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B13-HE3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52B13-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52B13-HE3-08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 10V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Design flexibility is enhanced by its zener current of 25mA.
BZT52B13-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 10V
100nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 25mA
BZT52B13-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B13-HE3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    9Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    9Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    25mA