  • BZS55B6V2 RXG
BZS55B6V2 RXG
advertisement
Manufacturer No:
BZS55B6V2 RXG
HK JDW NO:
799-BZS55B6V2 RXG
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
BZS55B6V2 RXG
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 100nA @ 2V -55°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
BZS55B6V2 RXG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%