  • BZG05C91TR
BZG05C91TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C91TR
HK JDW NO:
884-BZG05C91TR
Datasheet:
BZG05C91TR
Description:
ZENER DIODE 3kOhm 91V 500nA @ 68V -65°C~150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C91TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    3kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 68V
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    3kOhm
  • Reference Voltage
    91V
  • Zener Voltage
    91V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Working Test Current
    2.7mA
  • Voltage Tolerance
    6%