  • BZG05C8V2TR3
BZG05C8V2TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C8V2TR3
HK JDW NO:
884-BZG05C8V2TR3
Datasheet:
BZG05C8V2TR3
Description:
ZENER DIODE 200Ohm 8.2V 1μA @ 6.2V -65°C~150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Quantity:
In Stock : 22448
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C8V2TR3
  • Max Power Dissipation
    1.25W
    260
  • Pin Count
  • Impedance
    200Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 6.2V
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.1%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C