  • BZG05C56TR3
BZG05C56TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C56TR3
HK JDW NO:
884-BZG05C56TR3
Datasheet:
BZG05C56TR3
Description:
ZENER DIODE 2kOhm 56V 500nA @ 43V -65°C~150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C56TR3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Power Dissipation
    1.25W
    260
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Impedance
    2kOhm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 43V
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    2kOhm
  • Reference Voltage
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Working Test Current
    4mA
  • Voltage Tolerance
    5%