  • BZG05C56-HE3-TR
BZG05C56-HE3-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C56-HE3-TR
HK JDW NO:
884-BZG05C56-HE3-TR
Datasheet:
BZG05C56-HE3-TR
Description:
ZENER DIODE 120Ohm ±5% 56V 500nA @ 43V 150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C56-HE3-TR
  • Max Power Dissipation
    1.25W
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    120Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 43V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    120Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Working Test Current
    4mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%