  • BZG05C3V6-HE3-TR3
BZG05C3V6-HE3-TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C3V6-HE3-TR3
HK JDW NO:
884-BZG05C3V6-HE3-TR3
Datasheet:
BZG05C3V6-HE3-TR3
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 3.6V 20μA @ 1V 150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C3V6-HE3-TR3
    Select All
  • Impedance
    20Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Working Test Current
    60mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W