  • BZG03C30TR3
BZG03C30TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C30TR3
HK JDW NO:
884-BZG03C30TR3
Datasheet:
BZG03C30TR3
Purchasing and Inquiry
BZG03C30TR3 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 22V.A voltage of 6.67% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage currents can reach 1μA.1.2V @ 500mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZG03C30TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 22V
1μA @ 22V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZG03C30TR3 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C30TR3
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 22V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Power - Max
    1.25W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    6.67%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    2.3mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.8mm