  • BZG03C20TR3
BZG03C20TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C20TR3
HK JDW NO:
884-BZG03C20TR3
Datasheet:
BZG03C20TR3
Purchasing and Inquiry
BZG03C20TR3 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 15V.Voltage (Tol) is limited to 6%.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.For operation, diode reaches 1.2V @ 500mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZG03C20TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 15V
1μA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZG03C20TR3 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C20TR3
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 15V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Power - Max
    1.25W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Voltage Tolerance
    6%