  • BUK7107-40ATC,118
BUK7107-40ATC,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK7107-40ATC,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK7107-40ATC,118
Package:
TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Datasheet:
BUK7107-40ATC,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 7m Ω @ 50A, 10V ±20V 4500pF @ 25V 108nC @ 10V TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Quantity:
In Stock : 8231
Step5Bar-code shipping tag
BUK7107-40ATC,118
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    272W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    272W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    2 μs
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    108nC @ 10V
  • Rise Time
    5.7μs
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6.8 μs
  • Turn-Off Delay Time
    8.9 μs
  • Continuous Drain Current (ID)
    140A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.007Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V