  • BUK125-50L,127
BUK125-50L,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK125-50L,127
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-BUK125-50L,127
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
BUK125-50L,127
Description:
N-Channel PMIC TOPFET? Series BUK1 15V TO-220-5 Formed Leads
Purchasing and Inquiry
BUK125-50L,127 Overview
It is packaged in the form of a Tube.It's included in the TO-220-5 Formed Leads package.This LED driving board is mounted using the mounting type Through Hole.A General Purpose switch type is owned by it.To ensure reliable operation, the temperature should be set to 150°C TJ.The LED driver has 1 outputs.In order to operate, it requires a voltage supply of 5V.A maximum voltage of N-Channel volts is available from the output of this LED driver.As far as features are concerned, the LED driving board has Status Flag.It belongs to the family BUK1.It contains 5 terminations.Currently, the lighting driver has a total of 1 functions.The lighting driver's maximum output is 40AV.The supply voltage of 15V is conducive to high efficiency.It is equipped with a total of 3 pins.It belongs to the TOPFET? series.
BUK125-50L,127 Features
Supplied from 15V
BUK125-50L,127 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK125-50L,127 Power Switches ICs applications.
  • USB Protection
  • Mobile Communication Devices
  • Hard Disk Drives
  • HDD, SSD
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB Power Distribution
  • Wireless Headsets
  • Solid-State Drives
  • Portable Music Players
  • HDD and SSD
Step5Bar-code shipping tag
BUK125-50L,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    TOPFET™
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BUK1
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PZFM-T5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    40A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    5 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    62A
  • Rds On (Typ)
    15m Ω