  • BU-4444-A-12-0
BU-4444-A-12-0
advertisement
Manufacturer No:
BU-4444-A-12-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co
HK JDW NO:
531-BU-4444-A-12-0
Package:
Datasheet:
BU-4444-A-12-0
Description:
Pin Plug;ABS;20 AWG;41/36;Tinned Copper;PVC;12 in.;Black
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BU-4444-A-12-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Cable
  • Housing Material
    ABS
  • Material - Insulation
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Conductor Material
    Copper
  • Published
    2005
  • Series
    BU
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    221°C
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Current Rating (Amps)
    15A
  • Current Rating
    15A
  • Lead Length
    305mm
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Configuration
    Pin Tip to Pin Tip
  • Cable Length
    12.0 304.80mm
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Wire/Cable Diameter
    2.24 mm
  • Temperature Range
    221°F 105°C
  • 1st Connector
    Tip Plug, Stackable
  • 2nd Connector
    Tip Plug, Stackable
  • Connector Type A
    Plug
  • Connector Type B
    Plug
  • Contents
    1 Lead, Black
  • Length
    304.8mm