  • BTFW18P-3SSTPGE4LF
BTFW18P-3SSTPGE4LF
advertisement
Manufacturer No:
BTFW18P-3SSTPGE4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-BTFW18P-3SSTPGE4LF
Package:
Description:
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 18 Positions BTFW Gold Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
BTFW18P-3SSTPGE4LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BTFW
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    18
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8.4mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    70mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Length
    23mm
  • Height Above Board
    0.295 7.50mm