  • BSM300GA120DN2HOSA1
BSM300GA120DN2HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM300GA120DN2HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSM300GA120DN2HOSA1
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSM300GA120DN2HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single Switch
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2500W
  • Transistor Application
    GENERAL PURPOSE SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5.6mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    430A
  • Turn On Time
    210 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    680 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    22nF @ 25V