  • BSH-050-01-F-D-TR
BSH-050-01-F-D-TR
advertisement
Manufacturer No:
BSH-050-01-F-D-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BSH-050-01-F-D-TR
Package:
Datasheet:
BSH-050-01-F-D-TR
Description:
Socket, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BSH Gold Solder PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
BSH-050-01-F-D-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    BSH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    TAPE & REEL PACKAGING
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    ENDS
  • PCB Contact Row Spacing
    5.715 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.128 3.25mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm