  • BSC600N25NS3GATMA1
BSC600N25NS3GATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC600N25NS3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC600N25NS3GATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Purchasing and Inquiry
BSC600N25NS3GATMA1 Description
The BSC600N25NS3G is a N-channel Power MOSFET produce based on OptiMOS? leading benchmark technology. It is perfectly suited for synchronous rectification in 48V systems, DC-to-DC converters, uninterruptable power supplies (UPS) and inverters.
BSC600N25NS3GATMA1 Features
  • N-channel, normal level
  • Excellent gate charge x RDS(on) product (FOM)
  • Very low on-resistance RDS(on)
  • Pb-free lead plating; RoHS compliant
  • Qualified according to JEDEC for target application
  • Halogen-free according to IEC61249-2-21
  • Ideal for high-frequency switching and synchronous rectification
BSC600N25NS3GATMA1 Applications
  • Power Management
  • Motor Drive & Control
  • Industrial
  • Lighting
  • Audio
  • New Energy Vehicle
  • Photovoltaic Generation
  • Wind Power Generation
  • Smart Grid
Step5Bar-code shipping tag
BSC600N25NS3GATMA1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OptiMOS™
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Number of Pins
    8
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Power Dissipation
    125W
  • Max Dual Supply Voltage
    250V
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Continuous Drain Current (ID)
    25A
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.06Ohm
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 90μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2350pF @ 100V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29nC @ 10V
  • Rise Time
    10ns
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tc
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V