  • BQ074D0105J
BQ074D0105J
advertisement
Manufacturer No:
BQ074D0105J
HK JDW NO:
66-BQ074D0105J
Datasheet:
BQ074D0105J
Description:
BQ 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ074D0105J
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    BQ
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.197W 7.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Size Code
    3020
  • Custom Capabilities
    Other Tolerance Value On Request
  • Height
    11.9888mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Width
    5mm