  • BQ024D0334KDC
BQ024D0334KDC
advertisement
Manufacturer No:
BQ024D0334KDC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BQ024D0334KDC
Package:
Radial
Datasheet:
BQ024D0334KDC
Description:
330nF Film Capacitor 10% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ024D0334KDC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    330nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Length
    7.5mm