  • BN154E0474KEN
BN154E0474KEN
advertisement
Manufacturer No:
BN154E0474KEN
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BN154E0474KEN
Package:
Radial
Datasheet:
BN154E0474KEN
Description:
BN15(E) 470nF Film Capacitor 10% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BN154E0474KEN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2005
  • Series
    BN15(E)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    1200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    7020
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances On Request
  • Height
    10.6mm
  • Length
    17.7mm
  • Width
    5.2mm